Genel Bilgiler

Hacettepe Üniversitesi’nin bir fakültesine veya yüksekokuluna yeni kayıt yaptıran her öğrencinin alması gereken 1 (bir) kredilik zorunlu bir derstir. 2022-2023 eğitim öğretim yılı için ÜNİ 101 dersi 2630 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

ÜNİ 101 etkinlikleri 5 grupta toplanmıştır: açılış töreni, kurumsal tanıtımlar, söyleşiler, öğrenci topluluk tanıtımları ve bölüm tanıtımı-yerleşke turu.

ÜNİ 101 etkinlikleri arasında yer alan açılış töreni, bölüm tanıtımı ve yerleşke turu, söyleşiler ve öğrenci topluluk tanıtımları programda belirlenen tarihte ve yerde yüzyüze gerçekleştirilecektir. Sadece kurumsal tanıtımlar asenkron videolar kullanılarak yapılacaktır.

Etkinlik takvimine bu sitede yer alan uni101.hacettepe.edu.tr/genel-program-2022/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Kendi programınıza bu sitede yer alan uni101.hacettepe.edu.tr/sizin-programiniz/ adresinden ulaşabilirsiniz. Her ne kadar, UNİ101, 5 günlük bir ders olsa da bölüm bazında programınız lojistik gerekçelerle iki günde tamamlanacaktır. Pazartesi günü açılış etkinlikleri 8417 öğrenci ile birlikte yapılacak, hafta içi programınızda belirtilen bir diğer günde de söyleşi ve bölüm tanıtımları gerçekleştirilecektir. Öte yandan kendi programınızda yer almayan söyleşilere de sınıfta yer olması durumunda katılabilirsiniz.

Açılış töreni ve öğrenci topluluk tanıtımları Beytepe kampüsü Amfi Tiyatro alanında,

Söyleşiler Beytepe kampüsü Yıldız Amfi’nin M kodlu sınıflarında,

Bölüm tanıtımı-yerleşke turu kendi bölümünüzün olduğu kampüs ve kendi binanızda programda belirtilen sınıfta yapılacaktır.

Asenkron videolardan oluşan kurumsal tanıtımlara ise haftanın istediğinizi gününde uni101 web sitesinden ulaşabilirsiniz.

UNİ101 kapsamındaki tüm etkinliklerin katılım yoklamaları e-yoklama uygulaması ile yapılacaktır. Detaylı bilgiye ve kullanma kılavuzuna uni101.hacettepe.edu.tr/eyoklama adresinden ulaşabilirsiniz. E-yoklama süreci ip kontrollü ve bluetooth teknolojisi ile gerçekleştirilecek olup kampüs dışında ve etkinlik alanı dışında yoklama sistemi çalışmayacaktır.

Kurumsal tanıtımların yapıldığı asenkron videoları seyrettiğinizde yoklama otomatik olarak alınacaktır.

ÜNİ 101’den alacağınız not katıldığınız etkinliklerden topladığınız puanlarla belirlenir. Etkinliklerin puanları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Sizin programınızda yer alan etkinliklere katılarak puan toplarsınız.

ETKİNLİK PUAN
Açılış Töreni 3
Söyleşiler 2
Hacettepe Kurumsal Tanıtımlar (Asenkron Videolar) 2
Bölüm Tanıtım ve Yerleşke Turu 4
Öğrenci Topluluk Tanıtımları ve Gösterileri 1
UNI101 Değerlendirme Anketi 1

Toplanan puanların hangi nota karşılık geldiği aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

A1 17
A2 16
A3 15
B1 14
B2 13
B3 12
C1 12
C2 10
C3 9
D 8
F 7 ve aşağısı

UNİ101 dersi kapsamında her öğrenci 7 etkinliğe katılacaktır: açılış töreni, kurumsal tanıtımlar, 3 ayrı söyleşi, öğrenci topluluk tanıtımları ve bölüm tanıtımı-yerleşke turu, ÜNİ101 değerlendirme anketi.

  • Açılış törenine katıldım (26 Eylül 2022 sabah):  3 puan
  • Bölüm tanıtımına katıldım: 4 puan
  • Asenkron kurumsal tanıtım videolarını seyrettim: 2 puan
  • Öğrenci toplulukları tanıtım etkinliklerine katıldım (26 Eylül 2022 öğleden sonra): 1 puan
  • Söyleşilerden programıma atanmış olan 3’üne katıldım: 2 x 3 = 6 puan
  • ÜNİ101 değerlendirme anketini doldurdum: 1 puan

Topladığım puan 17 ve A1 notuna karşılık gelmektedir.

UNİ101 sayfasında ilgili bağlantıya tıklayarak videoları seyredebilirsiniz. Videoları seyredince yoklamanız otomatik olarak alınacaktır.

Kurumiçi/Kurum Dışı, Dikey Geçiş, Denklik Tamamlama öğrencileri ile Üniversitemizden daha önce mezun/ilişiği kesilmiş olan öğrenciler UNİ101 dersinden muaftırlar.

26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak ÜNİ101 dersine yeni kayıt yaptıran öğrenciler girebilecek olup, 2022 yılından önce kayıt olan, ÜNİ101 dersini hiç almamış veya alıp başarısız olan öğrenciler için ileri bir tarihte ÜNİ101 dersi düzenlenecektir.

ÜNİ101 dersi not yükseltmek amacıyla tekrar alınmamaktadır.

Açık Amfi’de 26 Eylül 2022 tarihinde yapılacak Açılış Töreni’nde yüksek yağmur ihtimali olursa söyleşi ve bölüm tanıtımlarının yapılacağı ve yağmur beklenmeyen haftanın diğer bir günüyle bugünün yeri değiştirilecek ve size UNİ101 öncesi duyuru yapılacaktır.

ÜNİ101’in 26 Eylül’de yapılacak olan Açılış Töreni HacettepeKurumsal youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacaktır. Yakınlarınız bu canlı yayını izleyebilirler.

Sağlıklı, başarılı, eğlenceli, harika bir üniversite yaşamı diliyoruz…