Genel Bilgiler

Hacettepe Üniversitesi’nin bir fakültesine veya yüksekokuluna yeni kayıt yaptıran her öğrencinin alması gereken 1 (bir) kredilik zorunlu bir derstir. 2021-2022 eğitim öğretim yılı için ÜNİ 101 dersi 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

ÜNİ 101 etkinlikleri 5 grupta toplanmıştır: açılış töreni, kurumsal tanıtımlar, söyleşiler, öğrenci topluluk tanıtımları ve bölüm tanıtımı-yerleşke turu.

ÜNİ 101 etkinlikleri arasında yer alan açılış töreni, kurumsal tanıtımlar, söyleşiler ve öğrenci topluluk tanıtımları uzaktan canlı yayınlar veya asenkron videolar kullanılarak yapılacaktır. Sadece bölüm tanıtımı ve yerleşke turu aktivitesi ilgili bölümde ve belirlenen tarihte yüzyüze gerçekleştirilecektir.

Uzaktan yapılacak tüm etkinliklerin bağlantı adresleri uzaktan öğretim yönetim sistemimiz olan evdekal.hacettepe.edu.trüzerinde yeralmaktadır.

evdekal.hacettepe.edu.tr adresine bağlanıp kullanıcı adı olarak öğrenci numaranızı, şifre olarak da T.C. vatandaşlık numaranızın ilk 6 hanesini yazarak portala giriş yapabilirsiniz. Portala girdikten sonra şifrenizi değiştirmenizi öneriyoruz. Evdekal portalı kullanımı ile ilgili genel bilgileri aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

Uzaktan yapılacak tüm etkinliklerin bağlantı adresleri uzaktan öğretim yönetim sistemimiz olan evdekal.hacettepe.edu.tr üzerinde yeralmaktadır. ÜNİ 101’in yürütüleceği 20-24 Eylül 2021  tarihlerinde ilgili etkinliğin canlı yayınlanacağı saatte bağlantıya tıklayarak etkinliğe katılabilirsiniz.

Uzaktan yapılacak tüm etkinliklerin katılım yoklamaları uzaktan öğretim yönetim sistemimiz olan evdekal.hacettepe.edu.tr üzerinde yeralmaktadır. ÜNİ 101’in yürütüleceği 20-24 Eylül 2021  tarihlerinde ilgili etkinliğin canlı yayınlanacağı saatte bağlantıya tıkladığınızda katılım yoklamanız alınacaktır. Canlı yayın saatleri dışındaki bağlanmalar yoklamaya dahil edilmemektedir. Canlı yayınlanmayacak asenkron videoları da ilgili program saatinde bağlanıp seyretmeniz beklenmektedir. Yüz yüze gerçekleşecek olan bölüm tanıtımı esnasında da size söylenecek yoklama kodunuzu evdekal.hacettepe.edu.tr sistemine girmeniz gerekmektedir.

ÜNİ 101’den alacağınız not katıldığınız etkinliklerden topladığınız puanlarla belirlenir. Üniversitemizin ilgili birimlerince düzenlenecek etkinliklerin bazıları zorunlu bazıları ise seçmelidir. Etkinliklerin zorunlu (“Z”) veya seçmeli (“S”) etkinlik olduğu ve puanları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Zorunlu etkinliklerin tümüne katılımınız beklenirken, seçmeli etkinliklerden kendi seçtiklerinize katılımınız yeterli olacaktır.

  Z/S Puan
1 Açılış Töreni Z 3
2 Söyleşiler S 1
3 Kurumsal Tanıtımlar Z 2
4 Bölüm Tanıtımı ve Kampüs Turu Z 3
5 Öğrenci Topluluk Tanıtımları Z 1

Toplanan puanların hangi nota karşılık geldiği aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

A1 18
A2 17
A3 16
B1 15
B2 14
B3 13
C1 12
C2 11
C3 10
D 9
F 9 dan az
  • Açılış töreni canlı yayınına katıldım 3 puan
  • Yüzyüze bölüm tanıtımına katıldım: 3 puan
  • Asenkron kurumsal tanıtım videolarını seyrettim: 2 puan
  • Asenkron öğrenci toplulukları tanıtımı videolarından birisini izledim: 1 puan
  • Canlı yayınlanan söyleşilerden seçtiğim 9’una katıldım: 9 puan
  • Topladığım puan 18 ve A1 notuna karşılık gelmektedir.

Etkinlik takvimine bu sitede yer alan uni101.hacettepe.edu.tr/genel-program/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bölüm tanıtımları ve yerleşke turunuzun yüzyüze yapılacağı saat ve yer bilgisine bu sitede yer alan uni101.hacettepe.edu.tr/bolum-tanitimlari-ve-yerleske-turu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğer isterseniz tüm etkinliklere katılabilirsiniz. Canlı yayınlarda kapasite kısıtı bulunmamaktadır.

Yüz yüze gerçekleşecek bölüm tanıtımı etkinliğine COVID aşıları tam olan ya da son 48 saatte çekilmiş PCR testi olan öğrencilerimiz katılabilir. Bu şartları sağlamayan veya yüz yüze katılamayacak öğrencilerimiz evdekal.hacettepe.edu.tr portalındaki kampüs turunu izleyerek yoklamalarını verebilirler.

Kurumiçi/Kurum Dışı, Dikey Geçiş, Denklik Tamamlama öğrencileri ile Üniversitemizden daha önce mezun/ilişiği kesilmiş olan öğrenciler UNİ101 dersinden muaftırlar.

Sağlıklı, başarılı, eğlenceli, harika bir üniversite yaşamı diliyoruz…